#ForumRevival Kwiecień

TLDR: W ciągu najbliższych 30-tu dni zachęcam do komunikowania się za pomocą Forum w ramach eksperymentu dotyczącego naszych narzędzi komunikacji.

Historia

Skuteczna i starannie zaplanowana komunikacja w zespole zawsze jest wysoko na liście moich priorytetów. Dlatego rok temu zainicjowałem eksperyment pt. “#Chatless Kwiecień”. Przez miesiąc komunikowaliśmy się tylko za pomocą Forum, po czym spisaliśmy nasze przemyślenia. Zdecydowaliśmy się przynajmniej częściowo wrócić do komunikacji synchronicznej (czat), więc stanęliśmy przed wyzwaniem wyboru narzędzia do tego.

Ostatecznie zaczęliśmy ponownie korzystać z Telegrama, co okazało się dobrym wyborem (ponieważ z Zulipa i Mattermosta nie można korzystać bez pośrednictwa Google i/lub Apple).

Zidentyfikowane Problemy

Telegram okazał się dobrym narzędziem - jest szybki, lekki i przyjemny w użyciu. Jest aż za dobry - większość naszych rozmów przeniosła się na Telegram, co niesie ze sobą kilka przykrych konsekwencji:

  • rozmowy są albo 100% publiczne, albo 1-na-1. Często warto aby w tematach poruszanych w czatach 1-na-1 zabierali głos także inni członkowie zespołu, ale czat to mocno utrudnia;
  • ciężko poruszyć nowy temat, gdy na grupowym czacie toczy się inna, zaangażowana dyskusja;
  • często pytania programistyczne są kierowane do mnie - co mi bardzo schlebia i mnie cieszy! Jednak czasem jestem niedostępny, a w naszym zespole jest dużo osób poza mną, które są kompetentne do udzielania wsparcia;
  • rozwiązania problemów znalezione w czacie 1-na-1 nie są widoczne dla reszty;

Proponowane rozwiązanie

O ile uważam, że pójście całkowicie #Chatless byłoby zbyt dużą skrajnością, o tyle czuję, że zbliżamy się za bardzo w kierunku #ForumLess, co też nam nie sprzyja. Dlatego chcę przybliżyć nas do złotego środka poprzez:

  • motywowanie do korzystania z Forum - w kwietniu będę udzielał odpowiedzi na sprawy programistyczne/sealcode’owe tylko na Forum;

  • lepszą integrację Forum z Telegramem:

    • skonfigurowałem bota, który będzie wysyłał powiadomienie na kanał Public za każdym razem, gdy ktoś stworzy nowy wątek na forum - dzięki temu więcej osób je zobaczy
    • skonfigurowałem drugiego bota, który umożliwia otrzymywanie osobistych powiadomień (ktoś odpowiedział na Twój wątek, ktoś Ci wysłał PW) na Telegrama oraz odpowiadanie na nie z poziomu Telegrama

    Setup obydwu botów opisałem po krótce na wiki

Działania do podjęcia

W ramach tego eksperymentu proszę Was o:

  • aktywne udzielanie się na forum;
  • zadawanie pytań na forum zamiast na Telegramie;
  • ustawienie indywidulanych powiadomień za pomocą bota telegramowego;
  • w razie wątpliwości tego jak korzystać z forum - nie bać się! Jak coś pójdzie do złego wątku/kategorii, to zmoderujemy to tak, aby było OK. Warto też przeczytać ten krótki poradnik;
  • obserwowanie jaki wpływ mają te zmiany na naszą komunikację, zbieranie przemyśleń.

Czuję, że razem jesteśmy w stanie uczynić naszą komunikację w zespole jeszcze bardziej skuteczną :muscle:

1 Like

A, i jest jeszcze jedna ważna rzecz - za pomocą bota do powiadomień indywidualnych można odpowiadać na posty z poziomu Telegrama :tada: Wystarczy w Telegramie kliknąć prawym przyciskiem myszy (lub wcisnąć i przytrzymać na ekranie dotykowym) wiadomość od bota z powiadomieniem i wybrać “reply”

image

1 Like

niekoniecznie, u mnie po naszych testach Zulip działał bez Google’a, aczkolwiek Telegram jest bardziej niezawodnym i responsywnym narzędziem.

O ile faktycznie działało to bez Google’a u Ciebie na telefonie, o tyle wciąż powiadomienia były wysyłane za pośrednictwem Google’a - przechodziły przez googlowskie serwery. I nie ma opcji ustawienia tego tak, aby nie łączyć tego z serwerami Google’a. Dlatego ciężko jest mi te apki uznać za “self-hosted”

1 Like