Nowy sposób na czatowanie z fokami

TL;DR

Mamy instancję Matrixa i Riota, hostowaną na naszej infrastrukturze. Dostępna jest na https://chat.sealcode.org. Jest w pełni bridge’owany z telegramem. Oznacza to, że jeżeli komuś wszystko w Telegramie odpowiada, to niczego nie przegapi nie korzystając z tego nowego czatu. To jest po prostu nowy interfejs do istniejących rozmów. Telegram jest nadal oficjalnie wspieraną synchronicznie formą komunikacji w Sealcode, chociaż od dzisiaj nie jedyną.

Motywacja

Federacja

Decentralizacja i prywatność są wartościami, które zawsze staram się pielęgnować poprzez działania Sealcode. Telegram był właściwie jedynym narzędziem koniecznym do udziału w społeczności Sealcode, które nie było utrzymywane przez nas, na naszej własnej infrastrukturze.

Rozdzielone konteksty

Korzystam z Telegrama do komunikacji osobistej z członkami rodziny i przyjaciółmi. Fakt, że w tym samym komunikatorze odbywały się równocześnie pracowe dyskusje (bez możliwości ich segregowania) sprawiał, że trudniej było mi “wylogować” się z pracy. Riot+Matrix daje mi i innym tę możliwość, bez konieczności jakichkolwiek zmian ze strony osób które czatują w foczych chat roomach za pomocą Telegrama.

Zalety, nowe możliwości

Riot/Matrix ładnie integrują się z konferencjami audio/video - 2020-03-21T00:00:00Z użyliśmy ich opartego o Jitsi widgetu do wideokonferencji do koronoplanszówek i dawało radę :muscle:

Dodatkowo istnieje tam możliwość grupowania pokojów - ja np. użyłem tego żeby móc włączać/wyłączać kanały bardziej “offtopowe” vs kanały bardziej produktywnościowe:

image image

Bridge z Telegramem

Tak jak wspomniałem w TL;DR, jeżeli Telegram Ci odpowiada, to nie musisz podejmować żadnych działań. Dzięki postawionemu na naszym serwerze bridge’owi wiadomości pisane we Foczych grupach na Telegramie będą się wyświetlały na czacie Matrixowym (czyli na chat.sealcode.org), a wiadomości pisane na czacie Matrixowym będą się wyświetlały użytkownikom Telegrama.

Na wypadek konferencji audio/video nie trzeba mieć konta na czacie Sealcode - wystarczy wejść w URL konferencji, który możemy umieszczać na czacie widocznym dla wszystkich.

Możesz powiązać swoje konto na Telegramie ze swoim kontem na Matrix-ie. Wtedy wiadomości wysłane na jednym z tych czatów będą prawidłowo przypisane do Twojej tożsamości na drugim czacie. W tym celu napisz do @telebridge-bot:sealcode.org i wyślij mu komendę login.

Podstawowe adresy

Interfejs webowy czatu: https://chat.sealcode.org. To wystarczy do pełnego korzystania z chatu.

Adres homeservera (potrzebny przy logowaniu z apki): https://synapse.sealcode.org

Alternatywny adres homeservera: https://sealcode.org:8448

Zakładanie konta

Jeżeli nie masz konta na Matrixie (na naszym lub dowolnym serwerze), możesz je założyć odwiedzając chat.sealcode.org.

Jeżeli masz już konto na jakiejś instancji Matrixa, możesz się nim zalogować do swojej instancji i stamtąd dołączyć do naszego czatu. Możesz się też zalogować swoim kontem do naszej instancji Riota.

Aplikacje mobilne i desktopowe

Poza interfejsem webowym z Matrixem można się łączyć za pomocą apek na Androida, iOS, na Desktop (cli i GUI).

Napotkałem także klienta Emacsowego.

Obszerna lista apek dostępna tutaj:

Chcę wiedzieć więcej

Dużo o Matrixie można przeczytać na ich oficjalnej stronie:

Co teraz

Możemy razem testować, jakie ten nowy czat tworzy nam możliwości, i jakie problemy być może sprawia. Wszelki feedback mile widziany. Jestem bardzo ciekaw, jak się sprawdzi ten krok w kierunku wspierania zdecentralizowanego Internetu :slight_smile:

Zawieszam bridge’owanie pomiędzy Telegramem a Matrixem - pokoje póki co nie będą się synchronizować. Sam Matrix i Riot nadal stoją i będą stały. Będę aktywny i tam i na Telegramie (delikatnie zachęcając do stopniowego przenoszenia Sealcode’owych rozmów na Riota, ale zobaczymy jak to wyjdzie).

Myślałem, że uda mi się to prawidłowo skonfigurować tego bridge’a, ale tymi próbami spowodowałem sobie i innym fokom na Telegramie więcej frustracji niż pożytku. Sorry za spam z powiadomieniami na Tg, który robiłem dziś i wczoraj, i za to jak ta królicza nora mnie pochłonęła (są ważniejsze rzeczy, nad którymi powinienem siedzieć).

Zachęcam do korzystania z Riota/Matrixa do małych grup projektowych oraz w sytuacjach kiedy jest potrzebny czat głosowy / video. Jak dla kogoś to nie jest kłopot, to miło mi będzie jak w sprawach Sealocode’owych będzie się komunikował ze mną na Matrixie. Niemniej jednak pozostaję dla Was dostępny zarówno jako Kuba na Telegramie jak i Kuba na Matrixie (@kuba-orlik:sealcode.org) :muscle:

2 Likes

Wciąż uważam, że warto pomyśleć nad jakimś sposobem na rozdzielenie tych kontekstów. O ile większość z Sealcode’owych chatów to chaty bardziej do wspólnego idle’owania i chillu, o tyle w momencie kiedy na potrzeby projektu zakładamy jakiś czat grupowy to czasem aż mi strach otworzyć tg :stuck_out_tongue:

Być może warto rozważyć przyszłe grupy projektowe będą organizowane na Forum i/lub na Riocie, ale nie na Tg.

@kuba-orlik a rozważałeś może komunikator ze wsparciem wątków?
To bardzo usprawnia komunikacje na kanałach a wymaga od ludzi tylko troszkę samokontroli.
Riot niestety też takowego wsparcia nie posiada.

Spora część społeczności ostatecznie ląduje na discordzie (też bez wsparcia wątków, ale są chociaż reakcje, które też zmniejszają spam), część siedzi na zamulającym jak Riot https://spectrum.chat/, ale są jeszcze przynajmniej dwa komunikatory open source z opcją self-hosted, które mają wspomniane feature’y (wątki i reakcje):

Sprawdzałeś je może?

Dorzucam screenshot z błędem z Riot’a - chciałem odrzucić zaproszenie do Riotowego kanału, ale niestety… nie da się odrzucić XDDDD

3 Likes

Rozważałem obydwa. Nie wybrałem ich, ponieważ (przynajmniej wtedy) wymagały, aby na urządzeniu mobilnym było zainstalowane Google Play Services… :disappointed:

Tutaj możesz przeczytać więcej o moich próbach znalezienia odpowiedniego narzędzia komunikacji dla nas:

Aktualnie uważam, że całkiem spoko sprawdza się Forum + powiadomienia na telegramie. Można odpisywać od razu z telegrama, więc jest mobilność, a Discourse zajmuje się trzymaniem wątków:

https://hub.sealcode.org/w/sealcode_wiki/telegram/#powiadomienia-indywidualne

1 Like

Na wczorajszym callu z okazji końca jednego foczego projektu ponownie wyszła potrzeba czatu z podzialem na wątki. Do śmieszków Telegram wystarcza, ale w rozmowach projektowych już jest ciężko. Niedługo zrewaluuje dostępne rozwiązania i uważnie przyjrzę się Zulipowi i Mattermostowi.

1 Like