Chat! IRC + Telegram

Po długich rozważaniach i ciężkiej pracy dotyczących wyboru odpowiedniego narzędzia wybrałem nowy sposób na naszą komunikację synchroniczną: połączenie Telegrama i IRC. Oznacza to, że wiadomości z naszych grup w Telegramie są widoczne na naszych kanałach IRC i vice-versa.

https://hub.sealcode.org/w/sealcode_wiki/irc/


TLDR:

  • póki co mamy grupy tylko do publicznej komunikacji;
  • jak ktoś chce szybko poczacić, to zapraszam na chat.sealcode.org (historia czatu się nie zapisuje), lub na nasze grupy Telegramowe;
  • jak ktoś chce bardziej odpicowany setup IRC (pamiętanie historii, otwieranych kanałów itp) - polecam zapoznać się z opisem setupu IRC na wiki
  • jeżeli chodzi o IRC to rozmawiamy na kanałach #sealcode i #sealious na Freenode

Zapraszam do chatowania! :smiley:


Cechy takiego rozwiązania:

  • :white_check_mark: można separować konteksty osobiste od Sealcodeowych, jeżeli ktoś tak chce (np. Sealcode na IRC, osobiste na Telegramie)
  • :white_check_mark: mozna latwo sie z nami komunikowac bez konta na telegramie
  • :white_check_mark: darmowy hosting - nie płacimy ani za Telegrama, ani za IRC
  • :x: self-hosted: IRC stoi na Freenode, aby łatwiej było dołączać innym do dyskusji. Telegram stoi na serwerach Telegrama (@Jakski być może kiedyś spróbujemy postawić własny serwer do dyskusji niepublicznych?)
  • :white_check_mark: natywna aplikacja desktopowa - zarówno do Telegrama jak i do IRC
  • :white_check_mark: aplikacja na Androida - z IRC jest w miarę ok (ale nie można mieć niezawodnych powiadomień). Na Androidzie zalecany Telegram.
  • :white_check_mark: aplikacja w FDroid: tak, zarówno do Telegrama (tutaj), jak i do IRC (tutaj)
  • :white_check_mark: apka na iOS: na iOS nie masz szans na powiadomienia od IRC. Możesz mieć albo IRC bez powiadomień (są apki w sklepie), albo korzystać z Telegrama
  • :white_check_mark: integracja z Forum: jest. Napisałem bota, który automatycznie wrzuca na kanał nowe wątki z forum
  • :white_check_mark: linkifikacja rzeczy z Sealhuba: jest. Napisałem i uruchomiłem już do tego bota na IRC, którego linki są też wrzucane na Telegrama.
  • :x: rozmowy audio/video - nie mamy w tym setupie. Prawdopodobnie odpowiemy na tę potrzebę w przyszłości za pomocą Nextcloud Talk
  • :question: całkowicie open source - hm… plus/minus. Cały stack od IRC jest open-source. Klienty Telegrama są open-source, ale server Telegrama jest zamknięty.
1 Like