Wspólne mapowanie OSM 🗺️

Sprawdźmy, jak spisuje się mapowanie OSM jako wymówka do wspólnego spędzania czasu online :slight_smile:

Dla niewtajemniczonych - OSM (OpenStreetMap) to mapa świata, którą każdy może edytować - trochę tak jak to jest z Wikipedią. O ile te mapy są niesamowicie dokładne (porównajcie sobie np. most teatralny w Google Maps i w OSM, o tyle wciąż jest jeszcze mnóstwo rzeczy, które można do nich wprowadzić i niektórych informacji brakuje. Osobiście znajduję edytowanie OSM bardzo relaksującym i stąd pomysł na zaproszenie Was do wspólnego mapowania :wink:

Informacje można wprowadzać albo za pomocą aplikacji mobilnych w trakcie wizji lokalnych, albo za pomocą programów na komputer, które wyświetlają nałożone na siebie mapę i zdjęcia satelitarne. Z oczywistych względów tylko drugi sposób wchodzi teraz w grę.

Idea jest taka, aby zdzwonić się na Jitsi i wspólnie spędzić czas, przy okazji mapując.

Samo wydarzenie odbędzie się o 18:00 i potrwa z godzinkę/dwie. Trzeba tylko wybrać datę - dlatego chętnych zapraszam do udzielenia się w ankiecie o termin :muscle:

  • czwartek 2020-04-16T00:00:00Z
  • piątek 2020-04-17T00:00:00Z
  • poniedziałek 2020-04-20T00:00:00Z
  • wtorek 2020-04-21T00:00:00Z
0 voters

Proszę udzielcie odpowiedzi do 2020-04-14T22:00:00Z 23:59. Potencjalne remisy rozstrzygnie Wyrocznia tokenem z 2020-04-16 00:00

Właśnie byłem ciekaw jak to wygląda w rzeczywistości i odpaliłem na obu mapach Gdańsk / Brzeźno , gdzie byłem jakiś czas temu odpocząć (dzielnica z gdańskim molo).

Na początku myślałem, że OSM w ogóle nie wyświetla sklepów i hoteli, ale jest ich tam po prostu dramatycznie mało (patrz screenshot).

Z drugiej strony - mniejsze, często odwiedzane lokacje mają rzeczywiście dużo więcej szczegółów - dla przykładu porównałem sobie Złote Tarasy i lepiej wypadło OSM. Pytanie na ile ktoś używa map, żeby poruszać się wewnątrz galerii handlowych :stuck_out_tongue:

Zgadza się, jeżeli chodzi o POI, to ich gęstość jest baaardzo zmienna. Trzeba pamiętać, że OSM jest używane w znacznie większej ilości celów niż Google Maps. Za pomocą OSM możesz np. szukać hydrantów (przydatne dla straży pożarnej), parkingów dla rowerów, filtrować restauracje tak, żeby pokazywało tylko wegańskie itp. GM jest nastawione głównie na komercję - najbardziej się na niej wybijają sklepy i punkty usługowe.

NB. Google Maps też pozwala na edytowanie map przez użytkowników - ale wtedy te wprowadzone dane pozostają własnością Google’a

Ale to chyba nie w PL :slight_smile:

W Polsce jest oznaczone mnóstwo hydrantów i na jednym ze spotkań z uczestnikami OSM rozmawiałem ze strażakiem, który właśnie w tym celu korzysta z OSM :slight_smile:

1 Like

Tak, dodawali tę opcję chyba jak byliśmy jeszcze w gimbazie, pamiętam, że dodałem boisko przy Szkole Podstawowej nr 3. Dodało mi się wtedy krzywo i nie chciało mi się poprawiać. Do dziś jest takie :grinning:

orlik_boisko_szamotuly

1 Like

Nikt się nie zgłosił :sweat_smile: Minetest widzę lepiej wylądował :wink: Temat zamykam