Warsztaty z dockera - wątek organizacyjny 🐳

Jest to wątek organizacyjny dotyczący warsztatów z Dockera mających odbyć się na WMiI.

Termin i formuła

  • proponuję by pierwsze spotkanie/spotkania odbyły się w grudniu, a całe warsztaty potrwały max do końca semestru, tj. końca stycznia 2020
  • myślę że starczą 3-4 spotkania po 1.5 do 2 godzin.
  • proponuję by każde spotkanie składało się z części teoretycznych (mini wykładów) przeplatanych z jak największą ilością zadań praktycznych dotyczących danego tematu

Zakres materiału

Chciałbym by osoba po warsztatach potrafiła samodzielnie wykorzystać narzędzia docker i docker-compose do własnych potrzeb, np. w projektach na studia.

Proponowane tematy:

  • Czym jest docker? Kontenery vs VM.
  • Docker Hub, lokalne repozytorium obrazów.
  • Pobieranie i uruchamianie gotowych obrazów
  • Volumeny/Bind mounts
  • Pisanie własnego obrazu, dobre praktyki, alpine linux, arg vs env
  • Użytkownicy w dockerze, grupa docker
  • Docker Compose - zarządzaniem wieloma kontenerami na przestrzeni projektu, plik .env
  • Usuwanie starych obrazów / kontenerów, docker purge

Co byście [dorzu|wyrzu]cili?

Zaangażowane osoby

Chciałbym by każda zainteresowana pomocą osoba określiła w czym, i w jakim stopniu chciałaby pomóc.

Pomoc przyda się w:

  • Załatwianie sali na WMI
  • Ogarnięcie maili do studentów
  • Przygotowanie/sprawdzenie materiałów na warsztaty (maszyna wirtualna, ćwiczenia, prezentacje, …)
  • Warsztaty - poprowadzenie części teoretycznej (wykład)
  • Warsztaty - wsparcie prowadzącego w części praktycznej (część praktyczna)

Ja mogę zaangażować się w każdą z tych rzeczy, tylko wtedy te warsztaty odbędą się zapewne w lutym :stuck_out_tongue:!

Inne pomysły

  • maszyna wirtualna z gotowym setupem środowiska dla windowsowców lub osób używających komputerów wydziałowych.
  • (pomysł od @mzgw) jeśli będzie wielu chętnych i wystarczająco prowadzących (np. 2 na grupę mieszczącą się w sali D[123]) to można zrobić dwie równoległe grupy.
  • Krótkie testy powtórkowe na początek/koniec zajęć?
  • Zadania domowe?
  • (twój super pomysł)

Zachęcam do dyskusji! Let’s :sealious:!

cc: @mzgw, @kuba-orlik, @Jakski , @ktokolwiek_zainteresowany

4 Likes

run vs exec, monitoring, dobre praktyki przy backupach (tu już wychodzimy trochę poza dockera, ale wciąż warto imho)

Mogę zająć się prowadzeniem części teoretycznej i/lub praktycznej :slight_smile:

2 Likes

Przeprowadźmy je na kontenerach

5 Likes

Mam jakiegoś gotowca na Debianie z tym, wystarczy ściągnąć i się zsshować :slight_smile:

Gdybyśmy tylko znali kogoś, kto np. pracuje na wydziale… :thinking:

Wydaje mi się, że jedno z drugim jest nierozdzielalne… z mojego doświadczenia (:wink:) wynika, że najlepiej dać minimum teorii i podać nawet linki do jakiegoś konkretniejszego wyjaśnienia do doczytania w domu, a na takich warsztatach skupić się na aspekcie praktycznym: co, jak, z czym, dlaczego, dobre praktyki, itd.

Z rzeczy, które warto by może uwzględnić, ale zależy jak będziemy stać z czasem: docker swarm?

Też mogę pomóc w prowadzeniu (i przygotowaniu materiałów na konkretną część), ale ze względu na obciążenie też musiałabym mieć czas na przygotowanie się, więc musielibyśmy się w miarę wartko zdecydować co do programu, podziału, itp jeśli chcemy to jeszcze w tym semestrze przeprowadzić. Zwłaszcza że po drodze są zaraz święta i sesja, a to nie sprzyja frekwencji studenckiej… co zasadniczo sprawia, że zastanawiam się, czy nie warto teraz poświęcić więcej czasu na spokojne przygotowanie materiałów i zapowiedzieć warsztatów na początek semestru letniego – wiecie, ludzie będą zaczynać inżynierki i będą mieć większą motywację, żeby ogarniać takie rzeczy :slight_smile:

1 Like

Gdybyśmy tylko znali preferowane terminy, albo chociaż semestr… :innocent:

2 Likes

Na czym stoimy z tematem? :slight_smile:

2 Likes

@mzgw dała świetne argumenty by warsztaty zacząć w lutym lub marcu, i pewnie tak zrobimy.

Dobrze by było się kiedyś spotkać w organizatorskim gronie i zrobić burzę mózgów dotyczącą programu, może udałoby się jeszcze w grudniu?

2 Likes

Jestem za! Może 11-go grudnia, przed warsztatami z git-a?

Ok, wstępnie robimy 11-go grudnia o 18:00 - cc @mzgw @kociamber

2 Likes

W ostatnią środę (11.12.2019) spotkaliśmy się z @kuba-orlik, @mzgw i @Michal by przedyskutować zakres i podział materiału. Ustaliliśmy wstępny zarys programu oraz to że:

  • warsztaty będą składać się z 4 spotkań, plus może jedno dodatkowe
  • część teoretyczna będzie prowadzona przez różne osoby
  • chcemy kłaść nacisk na jak największą ilość praktycznych zadań, używanie dokumentacji
  • warsztaty zaczną się pod koniec lutego lub na początku marca

Zarys programu:

Spotaknie 1

prowadzący: @kociamber
  • setup środowiska
  • do czego służy docker? - wyrobienie intuicji
  • lokalne i zdalne repozytoria obrazów
  • podstawowe komendy dockerowe
  • shell w kontenerze
  • korzystanie z gotowych obrazów

Spotkanie 2

prowadzący: @kuba-orlik
  • dockerfiles - pisanie własnych obrazów
  • warstwy w obrazach, dobre praktyki (alpine linux!)
  • wolumeny
  • bindowanie portów

Spotkanie 3

prowadzący: @mzgw
  • wiele kontenerów - jeszcze bez użycia docker-compose
  • wirtualne sieci w kontekście kontenerów
  • wstęp do docker-compose

Spotkanie 4

prowadzący: @Wszyscy unisono

  • kontynuacja docker-compose
  • dobre praktyki (tini, ustawianie userów w kontenerach)
  • snippety kodu (np. czyszczenie ostatnich obrazów)
  • zadanie setup projektu (każdy ma takie samo zadanie!)

Spotkanie 5

prowadzący: @?

  • bezpieczeństwo? (root w kontenerze, grupa docker, userdocker, docker.socket, …)
3 Likes

Nawiązałem rozmowę w sprawie rezerwacji sali na Uczelni. Dam znać, jak będzie informacja zwrotna

3 Likes