Warsztaty webowe latem - skill analysis

Planuję robić cykliczne spotkania w +jeden, których celem będzie szczegółowy trening wielu kompetencji web-developera.

Chciałbym, aby każde spotkanie było interaktywne i poświęcone jednej konkretnej umiejętności/pojęciu/narzędziu.

Myślałem o:

  • HTTP od podstaw - nagłówki, curl, wget, robienie zapytań HTTP przez telnet, cache, cookies, mechanizm sesji. Serwer http - nginx, letsencrypt. Czym jest REST
  • git - commit, branch, merge, rebase, bisect
  • docker - docker-compose, dockerfiles, zarządzanie kontenerami, zapobieganie zaśmieceniu, docker-janitor
  • CSS: layout i typografia - grid, flexbox, float - kiedy i jak używać, ćwiczenia. Zaawansowane ficzery OpenType, dbanie o poprawny kontrast, responsywność
  • Makefiles,
  • MongoDB - indeksy, aggregation pipelines,
  • Sealious - tutorial tworzenia apki od podstaw,
  • Linux terminal - stdin/stdout, cat, tee, zcat, bash, ssh, ctrl+c, ctrl+d, nano, wyłączanie vima
  • … na pewno coś więcej.

Jakie jeszcze tematy byście sugerowali?

cc @przand1, @micsta, @Michal - o czym chcielibyście posłuchać?

2 Likes

Myślę, że nie może tam zabraknąć przesławnej biblioteki MooTools!

:smiley:

A poważnie, to rozważyłbym jeszcze temat sensownych bundlerów czyli Webpack oraz Parcel. No i może jakieś podstawy nginxa wraz z certbotem.

2 Likes

o czym chcielibyście posłuchać?

Ja wszystko wchłonę jak gąbka… jedną z cenniejszych dla mnie rzeczy jest właśnie wybór tematów.

1 Like

Ja bym posłuchał o Sealiousie, zaciekawił mnie.

1 Like

Czy na warsztaty będę otwarte ? Kiedy będą się odbywać ?

1 Like

Będą otwarte! Termin jeszcze dogramy :wink: Muszę mieć trochę czasu na przygotowanie materiałów :x

1 Like

Dopisałem Wasze sugestie :slight_smile:

Te sealcodingi, które wpisałeś w kalendarzu, są już terminem warsztatów?
Czy to nie to samo i warsztaty będą kiedy indziej?

To nie to samo :slight_smile:

Sealcodingi to spotkania, na których wspólnie kodzimy w +jeden - tak, jak to miało miejsce np. w zeszłym tygodniu, jak ustawialiśmy razem Telegrama itp. Terminy i tematy warsztatów ogłoszę później i będą pod inną nazwą - najprawdopodobniej po prostu jako “warsztaty”

Temat: Mechanizm sesji

1 Like

Temat: Responsywność

1 Like

Temat: Webpack

Ja bym bardzo chętnie posłuchała o:

  • webpack
  • HTTP od podstaw
  • docker
  • Linux terminal
  • mechanizm sesji

Jeśli byłoby zainteresowanie, mogłabym poprowadzić spotkanie z dostępności ;). Hit me up jeśli coś.

1 Like