TIL: Today I Learned

Container Queries weszły już do powszechnego użycia. Ja tak długo ostrzyłem sobie zęby na tę funkcjonalność, a teraz jak na złość nie mam gdzie jej użyć :smiley: Czas jakiś nowy projekt frontendowy robić

TIL o autocomplete="new-password' w HTML:

TIL, że ffmpeg będzie niedługo wspierał WebRTC <3 FFmpeg: Add Whip Muxer support for subsecond latency streaming by winlinvip · Pull Request #1 · ossrs/ffmpeg-webrtc · GitHub

1 Like

TIL o animation-timeline w CSS - pozwala to na przypięcie osi czasu animacji do aktualnej pozycji scrollbara :thinking: animation-timeline - CSS: Cascading Style Sheets | MDN

TIL o TYM JEDNYM DZIWNYM SPOSOBIE na prostsze przekierowywanie jednocześnie stdout i stderr w bashu:

Tę funkcję można użyć aby generować tekst o szerokości równej szerokości viewportu :thinking: Fit-to-Width Text

TIL o nowych niemutujących metodach w obiekcie Array w JS: New array methods in JavaScript bring immutability | Christian Heilmann

TIL, że można tworzyć shadowdom bez JS: Declarative Shadow DOM

TIL, że jest API pozwalające wykrywać na stronie, jaki jest rozmiar powierzchni ekranu zakryty przez wirtualna klawiaturę:

TIL o pętli for await ...of w JS:

1 Like

Dowiedziałem się o istnieniu modułu pathlib w Pythonie, dzięki czemu praca z ścieżkami jest łatwiejsza i przyjemniejsza niż przy użyciu os.path.*

1 Like

text-wrap: balance wylądowało w FF

1 Like

Darmowe minuty w ramach usług CI/CD serwisów do rozwoju kodu pozwalają na implementację monitoringu własnych usług o zerowym koszcie utrzymania. Można było to robić zawsze, ale dopiero niedawno odkryłem Upptime - repozytorium-szablon, które przygotowuje taki monitoring w ramach GitHub Actions. Rozwiązanie wykorzystuje, że w GitHub można:

Upptime wykorzystuje do tego specyficzne funkcje GitHuba, ale analogiczne serwisy istnieją też w ramach np. GitLaba:

1 Like

TIL about quickemu - a very easy way to set up Windows/MacOS/Linux virtual machines, in an optimized way.

It was literally two commands and I was inside a Windows VM. Neat!

1 Like

TIL that thinkpads can emulate USB devices :eyes: 🤫 Unlocking secret ThinkPad functionality for emulating USB devices | Andrey Konovalov

1 Like