TIL: Today I Learned

TIL o HTML-owym elemencie <dialog>, który pozwala na tworzenie modali:

TIL o iodine - za pomocą którego można robić TCP over DNS w sytuacjach, gdy jesteśmy podłączeni do nieopłaconego płatnego wifi, które przepuszcza tylko zapytania DNS :innocent:

TIL o sticky - bookmarklecie, który usuwa pop-upy i inne “sticky” rzeczy ze strony:

TIL o elemencie <template> w HTML-u:

TIL o tym poręcznym narzędziu do testowania i customizowania fallbackowych fontów, z podglądem na żywo:

TIL o backdrop-filter - feature w CSS, który pozwala aplikować filtry nie do contentu diva, ale do tego, co jest za nim:

image

1 Like

TIL o innernet - mega prostym do skonfigurowania VPN - ale w sensie wirtualnej prywatnej sieci, a nie tylko tunelowania :blush:

Potrzebowałem tego, bo mam w domu rodziców RPi i publiczny adres IP, a chciałem połączyć się z działką i ewentualnie hostować rzeczy z innych urządzeń niż tylko ten z publicznym adresem - teraz mam proxy po VPNie i mogę sobie wystawiać co chcę z dowolnych urządzeń - nie muszę kupować karty SIM z publicznym IP.
A konfiguracji OpenVPN mnie trochę przerosła :smiley:

2 Likes

Najs! Chociaż widzę, że konfiguracja tego jest też nietrywialna. Jakbyś chciał kiedyś, to daję link do tutoriala opisującego, jak stawiam vpn pomiędzy serwerem a rpi: Automatyczne, szyfrowane backupy serwera na dysk podpięty do RPI — Kuba Kodzi

Teraz już tego nie robię ręcznie, tylko playbookiem ansiblowym, też mogę się podzielić :wink:

1 Like

TIL, że w przeglądarce $$ jest aliasem na document.querySelectorAll. Dziedzictwo jQuery wiecznie żywe!

TIL, że Dockera można w dość przystępny sposób zamknąć w dedykowanym network namespace żeby nie próbował grzebać w regułach zapory sieciowej.

https://wiki.archlinux.org/title/nftables#Working_with_Docker

Przy każdym połączeniu do opublikowanych portów(-p) trzeba wtedy używać wewnętrznego adresu wirtualnej karty sieciowej Dockera(10.0.0.100 w przykładzie), ale przynajmniej nie trzeba się martwić że nadpisze reguły podczas korzystania z publicznego Wi-Fi.

1 Like

TIL o funkcjonalności “Scroll to Text Fragment”. Pozwala używać # w URL, aby linkować do konkretnego kawałku tekstu na stronie - nawet, jeżeli w DOM nie ma on własnego ID

W FF nie ma jeszcze opcji generowania takich linków, ale są wtyczki do tego: Link to Text Fragment – Get this Extension for 🦊 Firefox (en-US)

TIL o z.lua - pluginie do basha/zsh, który uczy się, do jakich katalogów user się często cd-uje i pozwala na szybszy dostep do nich:

TIL o wersji Lite DuckDuckGo. Sprawdza się dobrze w prostszych przeglądarkach takich jak Lynx.

1 Like

TIL o whatcanidofor.archlinux.org - stronie, która podrzuca pomysły, jak można wspomagać Arch Linuxa. Poprzez tłumaczenia, utrzymywanie paczek, kodzenie, itp:

whatcanidofor.archlinux.org

TIL o roadmap.sh - stronie gromadzącej całkiem pokaźną kolekcję roadmap dla różnych kierunków rozwoju w IT. Pozwala odnaleźć się, gdy “nie wiadomo od czego zacząć”:

image

1 Like

TIL about CSS System Colors:

There’s the Canvas color, for example, that changes value depending on the users’ preference for dark or light color schemes

TIL o narzędziu vramfs, które pozwala na łatwe zamontowanie i korzystanie z pamięci karty graficznej (trochę tej pamięci jest dla np. gamingowych laptopów). Choć niestety nie udało mi się użyć tego jako swapa - kernel marudził, że są dziury

1 Like

TIL o dockly - rozbudowanym TLI do zarządzania kontenerami dockerowymi. Można podejrzeć na bieżąco logi uruchomionych kontenerów, przeglądać statystyki, i conietylko

TIL, że można pisać (width: <= 600px) zamiast (max-width: 600px) w CSS media queries:

1 Like

TIL o Conditionally Adaptive CSS. Pozwala na upchnięcie kodu dla innych viewportów w inne pliki, dzięki czemu nie pobierany jest nieużywany CSS