Stworzenie Sealcode'owego startera

:wave:
Zainspirowany dyskusją nt. nowego komercyjnego projektu
https://forum.sealcode.org/t/aplikacja-webowa-do-zapisow-na-wystawe/1305/11

wychodzę z kolejną propozycją :muscle: :tada:

Chodzi mi tutaj o stworzenie naszego boilerplate repo (Front-end) dedykowanego dla projektów Sealcode’wych.

Zalety:

  • szybsze developowanie - można by zdefiniować generatory - dla komponentu, modułu, czegokolwiek… Oszczędność czasu i brak miejsca na pomyłki przy tworzeniu nowego boilerplate’u

  • jednolita struktura across-projects - łatwiej dzięki temu skupić się na samym developowaniu aplikacji, nie zastanawiając się gdzie czegoś szukać albo coś dorzucić - to też dzięki generatorom

  • dzięki temu że mamy taką swoją bazę - można ją łatwo dostosowywać do własnych potrzeb i dopieszczać po każdym skończonym projekcie - “tracimy” więc czas na ulepszenia a nie stawianie konfiguracji od 0.

  • brak potrzeby poświęcania czasu na tworzenie konfiguracji od zera przed każdym projektem

  • nowe osoby mogłyby de-facto zacząć wprowadzać się w projekt jeszcze przed jego rozpoczęciem

Minusy:

  • ktoś musi poświęcić czas i stworzyć startową konfigurację*
  • zawsze powinniśmy wybierać najlepszy tool do określonego zadania a jeden boilerplate na wszystkie projekty (imho) stoi w kontrze do tego**

*Zaktualizowałem repozytorium oparte na Preactcie, które mogłoby posłużyć za wzór / baza do tego celu:
GitHub - kolodziejczakM/preact-modern-startupper: Minimalistic, high-powered Preact boilerplate,
tutaj mały TLDR:

You: Why should I care?

  • easy to use boilerplate generators for components and modules
  • ready to use storybook support
  • side effects handling - through unistore - additional middlewares are not needed
  • store compatible with Redux DevTools
  • localisation support - you can easily start developing multiple-language app
  • pre-rendering support - you can render static HTML webpages out of app routes
  • battle-tested project structure

**Zakładam tutaj po prostu, że nie idziemy w micro-frontendy xD Ale jakby ktoś był ciekaw to np. GFT używa tego: https://single-spa.js.org/


Myślę, jednak, że sama dyskusja nt. samego frameworka może być ciekawa.
Najnowsze Vue 3 ma ważyć zaledwie 10 KB.
Wiemy już, że premiera jest zaplanowana na połowę tego roku.

To wciąż ponad 2x w stosunku do Preacta, ale jednak różnica nie jest już tak duża jeśli chodzi o wagę, a Vue ma też dużo niepodważalnych zalet:

  1. Spore i (najszybciej?) rosnące community
  2. Najlepiej napisane docsy na FE
  3. Jest łatwiejsze do ogarnięcia dla osób z mniejszym doświadczeniem niż React / Preact / Angular

Jestem ciekaw co sądzicie o pomyśle i jakie macie przemyślenia :slight_smile:

1 Like

Odnośnie Vue 3 - właśnie się dowiedziałem, że wczoraj weszło w betę i powstała ciekawa prezka, jeszcze ciepła :hotsprings:

Polecam przejrzeć całą, ale z takich imho ciekawszych fragmentów:

  • Bare-bone HelloWorld size: 13.5kb
  • 11.75kb with only Composition API support

Users already experimenting w/ WebGL custom renderer that can be used alongside a normal Vue application

vue-router@next is currently in alpha

  • All planned RFCs merged & implemented
  • Focus is now on stability and library integrations

Nie ma tam niestety nic o konkretnej dacie premiery :pleading_face: więc ryzykownie chyba byłoby póki co wchodzić w coś w tym stanie. Chyba, że zacząć od Vue 2 + GitHub - vuejs/composition-api: Composition API plugin for Vue 2?

Jestem za utworzeniem startera, i już nawet jakiś zacząłem skrobać całkiem niedawno:

https://hub.sealcode.org/source/seal-gen/

Zdecydowanie temat do rozwinięcia, jak już trochę ochłonę po ciężkim przypadku tzw. bieżączki :stuck_out_tongue: