Rozszerzenie partycji systemowej (Windows)

Cześć!

Nie wiem czy dobrą kategorię wybrałem, ale nie chciałem robić z tego publicznego tematu, więc chyba tylko taką miałem opcję :wink: Tak jak w temacie - chciałbym zwiększyć dostępne zasoby na moim dysku, na którym znajduje się system. Aktualnie mam 128GB SSD, a chciałbym zwiększyć co najmniej do 256GB. Szukam najlepszego rozwiązania. Nie chcę na nowo instalować systemu, więc w grę wchodzi tylko i wyłącznie przeniesienie.

No właśnie. Przeniesienie na nowy dysk 256GB, czy dołożenie do istniejącej partycji 128GB, czy też może jakaś inna opcja? Co według Was byłoby najlepszym wyjściem, czy też najwygodniejszym?

W takim scenariuszu to jest dobra kategoria :slight_smile:


Pozwolę sobie sparafrazować, aby upewnić się, że prawidłowo rozumiem Twoją sytuację. Popraw mnie, jeżeli gdzieś się mylę :slight_smile:

Masz komputer z 128GB SSD i chcesz powiększyć jego rozmiar. Masz możliwość dołożenia drugiego dysku do swojego komputera.

Jeżeli dobrze rozumiem, to widzę następujące opcje:

  • przenoska na dysk 256GB
  • dokupienie dysku 128GB oraz:
    • połączenie go za pomocą RAID 0 (nigdy czegoś takiego nie robiłem, ale wydaje się to być odpowiednie dla tego use-case’a)
    • zamontowanie go jako osobnej partycji
  • zrezygnowanie z Windowsa i przenoska na Linuxa, którego łatwiej jest utrzymać na 128GB dysku :smiley:

Dokładnie tak.

Przeniesienie na Linuxa w tym wypadku odpada, bo Linux docelowo jest na innym komputerze, a tutaj chcę mieć tylko Windowsa. Co do RAID 0 nasłuchałem się, że podobno niebezpieczne, bo częściej są awarie dysków, a jak już są to odpadają dwa, a nie jeden. No ale tak tylko słyszałem. No i właśnie - która z tych opcji jest najlepszym wyjściem?

Nie wiem, czy RAID jest bardziej/mniej zawodny, niż pojedynczy dysk. To pewnie (cc) @Michal będzie wiedział :slight_smile:

RAID 0 polega na tym, że dane są rozrzucane na dwa dyski. W związku z tym, jeśli się ma dwa dyski, to jak padnie jeden, to się traci dokładnie połowę tych danych, co dokumentnie wszytko spier… Szansa na to, że zawiedzie jeden dysk z dwóch jest większa niż że zawiedzie jeden dysk z jednego, więc sumarycznie RAID 0 jest bardziej zawodny.

Wygodniej jest pewnie mieć jeden dysk… A czy wchodzi w rachubę rozdzielenie “tematyczne” dysków, czyli np. na jednym system, na drugim dane? 128GB to chyba nawet na Windows 10 spokojnie wystarcza? :slight_smile:

Przeniesienie systemu na większy dysk jest jak najbardziej możliwe. Polecam CloneZillę (sam używałem, chociaż dawno to było).

1 Like

Nie tylko o system chodzi, ale również o aplikacje, które muszą być instalowane na tym dysku + aplikacje, które instaluję tam dla większej efektywności.

Czyli jeśli chcę przenieść system na inny dysk to podłączam nowy dysk, używam np. CloneZilla, zamieniam dyski miejscami, a następnie w BIOS zmieniam źródło rozruchu?

Z grubsza tak. Nie pamiętam, czy CloneZilla ma opcję zmiany rozmiaru partycji, ale chyba raczej nie. Ale to da się ponoć zrobić w Windows (konsola computer management, albo dla hardcore’ów - diskpart). Piszę “ponoć”, bo sam nigdy nie próbowałem, ale są tutoriale.

Ok, dziękuję za pomoc! Jak już będę w trakcie przenosin i pojawią się ewentualne kolejne pytania to napiszę :slight_smile:

1 Like

@Michal Kupiłem już dysk - 512GB SSD. I teraz używając ColeneZilla robię sobie kopię na zewnętrzny nośnik. Podpinam nowy dysk, zrzucam na niego kopię z zewnętrznego nośnika, przepinam nowy dysk na miejsce starego rozruchowego, odpalam BIOS i zmieniam źródło rozruchu na nowy dysk? Czy to wszystko, czy coś pominąłem?

Właśnie tak. Ja tak robiłem i żadnych problemów nie miałem. Lojalnie ostrzegam jednakowoż, że ostatnia taka moja operacja była jeszcze w czasach jak nie było GPT i UEFI. Zapewne nie spowoduje to żadnych problemów.

A czy ja dobrze widzę, że CloneZilla jest tylko na Linuksa? Jeżeli tak to znacie może jakieś dobre programy na Windowsa?

O ile się nie mylę to Clonezilla jest programem, który instalujesz na płytę i z niej uruchamiasz kompa. Wtedy Windows nie trzyma się dysku i można wszystko bezpiecznie skopiować :wink:

aaa, to tak to wygląda. ok, dzięki!

1 Like

Wszystko się udało :slight_smile: Program świetny, rzeczywiście godny polecenia :blush: @Michal i @kuba-orlik dziękuję Wam bardzo za pomoc!

1 Like