Rootowanie telefonu z Androidem

Hej,

ostatnio na telegramie widziałem, że przewinęły się wątki dotyczące flashowania ROMów itp., stąd pomyślałem, że stworzę wątek na ten temat, bo sam mam problem dotyczący rootowania telefonu. Odwiedziłem oczywiście XDA, ale nie za bardzo potrafię się tam odnaleźć, użytkownicy również używają hermetycznego języka, pojęć i skrótów, co nie ułatwia zadania.

Sprawa wygląda tak, że kupiłem sobie ostatnio Nokię 7 Plus z Oreo (w międzyczasie zdążył się zupgradować do 9 - Pie). Przed zakupem wpisałem w wyszukiwarce coś w stylu "Nokia 7 Plus root) coś tam wyskoczyło, więc założyłem, że to nie będzie problem. Ale wygląda na to, że się pomyliłem. Na XDA jest podforum dotyczące tego modelu, natomiast wszędzie jest mowa o bootloaderach (że ciężko go odblokować na tym modelu), jakimś TWRP a nie widzę jakiegoś guide’a do rootowania. Z tego co przeczytałem to:

First and foremost, and contrary to popular belief, unlocking your bootloader is absolutely not a prerequisite to rooting

stąd moje zagubienie. To czego potrzebuję to tylko (i aż) dostęp read/write do partycji systemowej. Zachęcam do wypowiedzi :slight_smile:

1 Like
  • TWRP jest to najbardziej popularne custom recovery dla Androida
  • Bootloader dodatkowe zabezpieczenie wgrane przez producenta telefonu, abyś miał utrudnioną drogę do rootowania, zmiany recovery oraz romu, a także wszelkiego rodzaju flashy kernel czy też ramdisku

Dziwne, że w przytoczonym przez Ciebie fragmencie jest mowa o tymże zablokowany bootloader nie przeszkadza w rootowaniu. Dla przykładu w moim Huawei Mate 10 Lite, aby zmienić ROM i zrootować system musiałem:

  1. Odblokować bootloader przez adb toola poprzez wygenerowanie kodu płatnym oprogramowaniem ($4 https://www.dc-unlocker.com/). Wcześniej Huawei udostępniał kody za free, ale zaprzestał tej praktyki.
  2. Sflashować oryginalne recovery po kablu przez adb toola do TWRP
  3. W TWRP sflashować do wybranego romu.
  4. W TWRP spatchować rom instalując MagiskManagera aby uzyskać prawa roota.

Gdybym chciał tylko zrootować to wystarczyłoby pominąć krok 3, ale w moim przypadku mam teraz goły szybki system 9.0 Pie bez Googleowskich usług.

1 Like

Czyli Twoim zdaniem odblokowanie bootloadera i zalozenie TWRP jest konieczne bo trzeba spatchowac ROM?

Odblokowanie bootloadera nie jest konieczne tylko w sytuacji gdy jest znana jakaś podatność przez którą można to pominąć. Na współczesnych urządzeniach idea jest taka, że bootloader czuwa, żeby to, co wgrywa dalej było odpowiednio namaszczone przez producenta. Rzeczy namaszczone przez producenta z reguły nie przewidują rootowania. :slight_smile:

Co więcej, w razie gdyby była jakaś podatność na ROM który jest na telefonie, ale zdąży się on zupgradować, to przechlapane, bo od urządzeń obsługujących Androida 9.0 jest obowiązkowe implementowanie mechanizmu uniemożliwiającego downgrade. (Tzn. niezależnie od faktu, że ROM jest odpowiednio podpisany przez producenta i działał wcześniej, nie da rady go zainstalować, jeżeli na urządzeniu był ROM nowszy.)

Tyle teoria. A z praktyką bywa różnie…

3 Likes

W większości znanych mi przypadków tak było.