W swojej pracy/pracach musiałem przygotować wieeele prezentacji slajdowych. O ile zawsze staram się, żeby były jak najprostsze, o tyle zawsze warto mieć wizualnie różnorodne slajdy, aby przykuwać uwagę. Dobrze jest też, aby slajdy były w miarę spójne - wtedy sprawiają bardziej profesjonalne wrażenie i są milsze dla oka.
Niestety nie znalazłem narzędzia, w którym można by tworzyć slajdy w tak wygodny sposób. W szczególności brakuje mi możliwości wygodnego tworzenia własnych szablonów slajdów, które uzupełniam tylko tekstem/obrazkami.
Powoli zastanawiam się nad stworzeniem własnego narzędzia do tego. Nie wiem jeszcze, jaka technologia byłaby do tego najlepsza. Wiem, że webowe technologie są do takich celów spoko, z drugiej strony nie chcę Electrona. Może Qt byłby odpowiedni? Dunno.
Będę tutaj spisywał moje przemyślenia i zachęcam też, abyście dzielili się swoimi Jakie jeszcze frustracje związane z tworzeniem prezentacji moglibyśmy zaadresować? Jak zaimplementować taki program?
Korzystałem, ale dotychczas tylko za pośrednictwem Pandoca, nie zagłębiałem się w gołego Beamera. Zawsze obawiałem się, że nie będę tego potrafił wyrenderować albo że pociacham się w składni latexowej, albo że odstraszy mnie brak wysiwyg-a :x
Rozumiem, że czujesz że Beamer jest w stanie odpowiedzieć na wymienione przeze mnie potrzeby?
A co się kopiuje i wkleja? Bo ja wyobrażam sobie, że jak przygotuję np. 50 slajdów, każdy wg jednego z 2 szablonów i potem okaże się że jest potrzebna zmiana w szablonie to wystarczy że zmienię szablon i wszystkie slajdy się zaktualizują
Też dużo dobrego słyszałam o Beamerze. Jeśli oba theme’y będą pokrywać wszystkie elementy składni latexowej, po które sięgniesz, to nie widzę dlaczego miałby sobie nie poradzić z przepięciem. Możesz zawsze uderzyć z wątpliwościami do dra Skórzewskiego, popełnił swego czasu Beamerowy theme dla prezentacji UAMowych.
Dziwię się, że to mówię, ale czuję że wolałbym mieć jakiś semi-WYSIWYG do tego. Chociaż może wszystkie moje problemy dot. prezentacji biorą się z tego, że dotychczas stroniłem od czysto tekstowych rozwiązań? Dunno.
Myślę, że przystępność jest tutaj kluczowa (bo nad slajdami mogę w przyszłości pracować z kimś, kto LaTeX-a nie przetrawi). Nie mówię, że Beamer nie jest przystępny, po prostu czuję od niego, hmm, nieprzystępny vibe? xd
Ale ja tu się zastanawiam na głos, czy czasem sam nie jestem “takim człowiekiem” XD
Same znajome rzeczy większość z nich jest oparta o Markdown, w którym ciężko obsłużyć use-case “jak kliknę myszką to pojawi się czerwona strzałka która pokazuje na dany fragment slajdu” np
Spuśćmy na to zasłonę milczenia, aby uratować tę znajomość. XD (Tak serio to też nie jestem jakimś super świrem latexowym, ale spróbuj rysować drzewka syntaktyczne w WYSIWYGu…)
Niestety, narzędzia są albo szybkie w pisaniu (jak ktoś zna Markdowna oczywiście), albo z fajerwerkami (np. Prezi kojarzę). Może to jest jakiś pomysł na projekt
Nie no, wiadomo - wtedy korzystamy z graphviz/dot. Ale wolę wygenerować sobie diagram do png i już potem osadzić go w bardziej przyjemnym interfejsie.
Myślę, że z tymi prezentacjami to jest trochę jak SVG - owszem, można je edytować z poziomu tekstu, ale w Inkscape pójdzie szybciej (jeden z niewielu przypadków gdzie tryb graficzny jest imho bardziej wydajny). Chyba właśnie chciałbym stworzyć (lub znaleźć!) taki Inkscape, ale dla prezentacji.
Po ostatnich przygodach z impressem do prezentacji midlineowych mam lepsze wrażenie niż po slides, ale dalej temu narzędziu brakuje porządnego szlifu. Niestety nie działa tak dobrze i bezawaryjnie jak taki inkscape. Hmmm a może wystarczyłoby napisać wtyczkę do Inkscape’a?
Wydaję mi się że można byłoby to ograć pisząc własną implementację grida oraz flexboxa jak w przypadku GridLayout oraz FlexboxLayout pod Androida / NativeScript.
Sam inkscape ma bardzo intuicyjne narzędzie do pozycjonowania contentu:
To prawda i <3 Inkscape za to Chodzi mi o to, że potrzebujemy grida/flexboxa żeby móc tworzyć odporne na różną objętość contentu szablony.
Dodatkowo znalazłem takie narzędzie:
Użyty tam InkSlides wykorzystuje strukturę warstw, aby grupować svg na slajdy. Myślę, że możnaby się posłużyć inkscape’ową funkcjonalnością klonowania elementów żeby uzyskać opisywane przeze mnie templatki