Lepsze narzędzie do tworzenia prezentacji

W swojej pracy/pracach musiałem przygotować wieeele prezentacji slajdowych. O ile zawsze staram się, żeby były jak najprostsze, o tyle zawsze warto mieć wizualnie różnorodne slajdy, aby przykuwać uwagę. Dobrze jest też, aby slajdy były w miarę spójne - wtedy sprawiają bardziej profesjonalne wrażenie i są milsze dla oka.

Niestety nie znalazłem narzędzia, w którym można by tworzyć slajdy w tak wygodny sposób. W szczególności brakuje mi możliwości wygodnego tworzenia własnych szablonów slajdów, które uzupełniam tylko tekstem/obrazkami.

Powoli zastanawiam się nad stworzeniem własnego narzędzia do tego. Nie wiem jeszcze, jaka technologia byłaby do tego najlepsza. Wiem, że webowe technologie są do takich celów spoko, z drugiej strony nie chcę Electrona. Może Qt byłby odpowiedni? Dunno.

Będę tutaj spisywał moje przemyślenia i zachęcam też, abyście dzielili się swoimi :wink: Jakie jeszcze frustracje związane z tworzeniem prezentacji moglibyśmy zaadresować? Jak zaimplementować taki program?

Zapytam się tylko, czy korzystałeś z Bimera i co o nim sądzisz? :smiley:

1 Like

Korzystałem, ale dotychczas tylko za pośrednictwem Pandoca, nie zagłębiałem się w gołego Beamera. Zawsze obawiałem się, że nie będę tego potrafił wyrenderować albo że pociacham się w składni latexowej, albo że odstraszy mnie brak wysiwyg-a :x

Rozumiem, że czujesz że Beamer jest w stanie odpowiedzieć na wymienione przeze mnie potrzeby?

nie wiem czy na pewno będzie on odpowiadał Twoim potrzebom, ale Bimer jest całkiem spoko i w większosci opiera się na ctrl + c i ctrl + v xd

A co się kopiuje i wkleja? Bo ja wyobrażam sobie, że jak przygotuję np. 50 slajdów, każdy wg jednego z 2 szablonów i potem okaże się że jest potrzebna zmiana w szablonie to wystarczy że zmienię szablon i wszystkie slajdy się zaktualizują :thinking:

Też dużo dobrego słyszałam o Beamerze. Jeśli oba theme’y będą pokrywać wszystkie elementy składni latexowej, po które sięgniesz, to nie widzę dlaczego miałby sobie nie poradzić z przepięciem. Możesz zawsze uderzyć z wątpliwościami do dra Skórzewskiego, popełnił swego czasu Beamerowy theme dla prezentacji UAMowych.

1 Like

Dziwię się, że to mówię, ale czuję że wolałbym mieć jakiś semi-WYSIWYG do tego. Chociaż może wszystkie moje problemy dot. prezentacji biorą się z tego, że dotychczas stroniłem od czysto tekstowych rozwiązań? Dunno.

Myślę, że przystępność jest tutaj kluczowa (bo nad slajdami mogę w przyszłości pracować z kimś, kto LaTeX-a nie przetrawi). Nie mówię, że Beamer nie jest przystępny, po prostu czuję od niego, hmm, nieprzystępny vibe? xd

1 Like

Zastanów się, czy chcesz pracować z takimi ludźmi w ogóle :smiley: a serio… Może na HN coś wynorasz.

Ale ja tu się zastanawiam na głos, czy czasem sam nie jestem “takim człowiekiem” :speak_no_evil: XD

Same znajome rzeczy :thinking: większość z nich jest oparta o Markdown, w którym ciężko obsłużyć use-case “jak kliknę myszką to pojawi się czerwona strzałka która pokazuje na dany fragment slajdu” np

1 Like

Spuśćmy na to zasłonę milczenia, aby uratować tę znajomość. XD (Tak serio to też nie jestem jakimś super świrem latexowym, ale spróbuj rysować drzewka syntaktyczne w WYSIWYGu…)

Niestety, narzędzia są albo szybkie w pisaniu (jak ktoś zna Markdowna oczywiście), albo z fajerwerkami (np. Prezi kojarzę). Może to jest jakiś pomysł na projekt :grin:

Nie no, wiadomo - wtedy korzystamy z graphviz/dot. Ale wolę wygenerować sobie diagram do png i już potem osadzić go w bardziej przyjemnym interfejsie.


Myślę, że z tymi prezentacjami to jest trochę jak SVG - owszem, można je edytować z poziomu tekstu, ale w Inkscape pójdzie szybciej (jeden z niewielu przypadków gdzie tryb graficzny jest imho bardziej wydajny). Chyba właśnie chciałbym stworzyć (lub znaleźć!) taki Inkscape, ale dla prezentacji.

1 Like

Zapytałam w pracy i padły jeszcze Ludus i Swipe. Tylko to są płatne rozwiązania.

#TylkoFOSS

1 Like

Reveal.js? Jest na licencji MIT. Tylko wtedy wracasz do punktu wyjścia (brak WYSIWYG).

Moja przygoda z Reveal.js:

https://cloud.kuba-orlik.name/s/nswmEGiQWwpoiDT

Myślę, że Reveal.js może być dobrą bazą pod tworzone przez nas narzędzie. Taki inkscape, ale dla Reveal.js i z templatkami. Lepszy od slides.com, bo

  • jest open-source
  • ma templatki slajdów

Tylko wciąż trochę szkoda, że pewnie trzeba by to wykonać w Elektronie :thinking:

EDIT: poprawiłem link do gifa

3 Likes

Po ostatnich przygodach z impressem do prezentacji midlineowych mam lepsze wrażenie niż po slides, ale dalej temu narzędziu brakuje porządnego szlifu. Niestety nie działa tak dobrze i bezawaryjnie jak taki inkscape. Hmmm a może wystarczyłoby napisać wtyczkę do Inkscape’a?

1 Like

Hmmm wlasciwie czemu nie? Afaik wtyczki do inkscape’a pisze sie w pythonie. Kazda warstwa w svg to by byly osobne slajdy. Odrobina JS i jest apka :3

Jedyny minus jaki mi przychodzi do glowy to brak css grid i flexboxa

Wydaję mi się że można byłoby to ograć pisząc własną implementację grida oraz flexboxa jak w przypadku GridLayout oraz FlexboxLayout pod Androida / NativeScript.

Sam inkscape ma bardzo intuicyjne narzędzie do pozycjonowania contentu:

Align%20and%20Distribute%20(Shift%20Ctrl%20A)_080

https://yogalayout.com/ :thinking:

To prawda i <3 Inkscape za to :smiley: Chodzi mi o to, że potrzebujemy grida/flexboxa żeby móc tworzyć odporne na różną objętość contentu szablony.

Dodatkowo znalazłem takie narzędzie:

Użyty tam InkSlides wykorzystuje strukturę warstw, aby grupować svg na slajdy. Myślę, że możnaby się posłużyć inkscape’ową funkcjonalnością klonowania elementów żeby uzyskać opisywane przeze mnie templatki :smiley:

1 Like

Rok minął, temat dojrzał… może mamy coś nowego? Przetestowanego? Albo materiał na zdalny Sealhathon? :slight_smile: