Jaki rower wybrać?

(Cc w szczególności @kociamber & @Julian )

Chcę zakupić rower, cenowo w zakresie 1k-2k. Nie jestem sportowcem ekstremalnym, chcę rower bardziej do casualowych rajdów i do jazdy po mieście/leśnych drogach. Zastanawiam się więc nad rowerem z oponami treckingowymi.

Wiem, że muszę wiedzieć, jaki rozmiar ramy/średnicę koła chcę wybrać. Jak wybrać odpowiednią dla siebie?

Na jakie jeszcze pytania powinienem sobie odpowiedzieć przed zakupem?

Jakiś czas temu też miałem ten problem i prosiłem o poradę. Ostatecznie nie zrealizowałem projektu kupna roweru, ale baza wiedzy, którą podesłała życzliwa osoba pozostała:

1. Poradniki dla kupujących rower nowy:
1.1 http://wrower.pl/porady/jaki-rower-kupic,2040.html
1.2 https://roweroweporady.pl/jaki-rower-kupic-gorski-trekkingowy-czy-crossowy/
1.3 https://www.competitivecyclist.com/Store/catalog/fitCalculatorBike.jsp - “kalkulator” doboru wymiarów ramy do budowy ciała (Moim zdaniem jest to tylko ewentualne ułatwienie dla kupującego i nie traktowałbym wyniku “obliczeń” jako jedyny słuszny wyznacznik. Ten kalkulator i znajomość wymiarów ramy poprzedniego roweru pozwoliły mi przesiać rowery nieodpowiednie dla mnie i zaoszczędzić czas i pieniądze na jeżdżenie i sprawdzanie osobiście - nie powinno zastępować przymiarki i przejażdżki na rowerze, który chce się kupić.)

2. Poradniki dla kupujących rower używany:
2.1 http://narower.com/poradnik-jak-kupic-dobry-uzywany-rower/ - wiedza w pigułce
2.2 https://roweroweporady.pl/jak-kupic-uzywany-rower/ - ciekawy blog rowerowy
2.3 http://wrower.pl/porady/jak-kupic-rower-uzywany,5687.html

3. Słów kilka o osprzęcie
3.1 Osprzęt Shimano: http://wrower.pl/sprzet/przeznaczenie-grup-shimano,3344.html / http://wrower.pl/sprzet/hierarchia-grup-mtb-shimano,5959.html / http://wrower.pl/sprzet/oznaczenia-stosowane-przez-shimano,3342.html / http://wrower.pl/sprzet/shimano-slx,3343.html / http://wrower.pl/sprzet/shimano-deore,3359.html / http://wrower.pl/sprzet/shimano-tourney,5681.html
3.2 Osprzęt SRAM: http://wrower.pl/sprzet/sram,5963.html
3.3 Trochę o amortyzatorach http://wrower.pl/sprzet/amortyzator,2255.html / http://wrower.pl/sprzet/amortyzatory-suntour,5755.html a tu takie kompendium: https://www.forumrowerowe.org/topic/128576-amortyzator-kompendium-amortyzatorow-xc-zakup-w-okreslonym-przedziale-cenowym-wersja-zmieniona/ i jeszcze to znalazłem w zakładkach: http://katalog.bikeboard.pl/artykuly,katalog-amortyzacja,amortyzatory-przednie-to-trzeba-wiedziec

1 Like

Łooo, wielkie dzięki!

Ja mam zamiar kupić rower grawelowy albo fitnessowy w przedziale 2k-3k i też przymierzam się od 2 miesięcy już, póki co wiem mniej więcej jakiej klasy i marki chcę osprzęt.

Masz jakieś protipy do wyboru roweru? :slight_smile:

Co do roweru trekkingowego to raczej nic nie doradzę.

A w jakich się specjalizujesz? :thinking: :slight_smile:

W sumie to w żadnych :stuck_out_tongue: . Jak kupowałem moje miejskie ostre koło to się trochę naczytałem i nasłuchałem o takich właśnie rowerach.

Jeździsz na ostrym kole? Wow :fearful:, bałbym się że wkręcę sobie sznurowadło i katastrofa na drodze gotowa.