Instalacja Linuxa

hmm jednak napotkałem nieoczekiwane trudności :confused:
problem w tym, że w ogóle nie bootuje, np w biosie jak ręcznie uruchamiam to mignie ekran i wraca do biosa, nie ma żadnego komunikatu. w tej chwili mam tam windows 8.
priorytet ustawiłem na usb, wyłączyłem secure boot bo to podobno sprawia problemy,
na stacjonarnym włączało mi się bez problemów, więc to raczej nie problem z pendrivem. i tak z kilku próbowałem.
bootowalne usb robiłem win32discimager (polecane na wiki manjaro), rufusem, w cmd ręcznie, też bezskutecznie, fat32/ntfs też nie robiło różnicy
spróbuje jeszcze inną dystrybucję, może chociaż się włączy.
może masz jakiś inny pomysł?

Czy próbowałeś zmienić ustawienia UEFI w Biosie?

Dodatkowo, Windows od wersji 8 nie wyłącza się gdy wybierzesz opcję “zamknij” - zamiast tego, przechodzi w tryb głębokiej hibernacji – to jest trick, którego Microsoft użył, aby Windows “wczytywał” się szybciej. Możesz dokonać pełnego, właściwego wyłączenia systemu i zobaczyć jak długo tak naprawdę włącza się Windows :wink:

Kiedy Windows nie jest w pełni wyłączony, nie pozwoli Ci uruchomić żadnego innego systemu operacyjnego. Dlatego jego pełne wyłączenie jest konieczne - polecam spróbować, jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś:

Może też pomóc wciśnięcie i przytrzymanie przycisku wyłączającego komputer, aby w pełni zamknąć Windowsa.

BTW, z tego wątku byłby pożytek dla reszty Fok - mogę go upublicznić, albo przynajmniej przenieść do kategorii “Sealhome”? Wtedy będzie mogło Cię wspierać w tym procesie jeszcze więcej osób :wink:

ok, fedora się uruchomiła. potem wyłącza się (SquashFS Error) ale to już jakiś postęp :smiley:

pewnie, jasne, w sumie dobry pomysł z tym przeniesieniem.

ogólnie ustawiłem, żeby wogóle się nie bootował windows i odrazu przechodził do biosa, bo żeby włączyć biosa w win8 trzeba przeklikać dużo, f2 i delete nie działają
co do uefi, chciałem zmienić na coś w stylu legacy ale nie widziałem takich możliwości w biosie

Hmm a spróbuj odpalić ISO Manjaro Architect:

https://forum.manjaro.org/t/installation-with-manjaro-architect-iso/20429

Jest trochę bardziej wymagający w obsłudze, ale z mojego doświadczenia ma znacznie większą kompatybilność (i możliwości dostosowania :wink: )

Obraz jest mały, bo pobiera wszystko co potrzebne w locie - wymagane do instalacji połączenie internetowe

z ISO Manjaro Architect, ten sam problem, nie bootuje w ogóle, mignie ekran i wraca do biosa

ale udało mi się postawić tą fedore z xfce, nie wiem na ile się sprawdzi ta wersje na moim słabym netbooku

Nie mam doświadczenia z fedorą, ale na pewno damy radę :wink:

Lepiej Xubuntu do twojego netbook’a, Fedora jest strasznie ciężka.

nawet z xfce? :thinking:

Ja jestem ubuntusceptykiem, odkąd laptop mojej mamy stracił wsparcie do aktualizacji i teraz właściwie jedyna opcja to reinstalacja systemu ><

Fedora jest bardzo obładowana software’em na start, po drugie często oferuje najnowsze pakiety nierzadko niestabline.

dzięki za odpowiedzi
jak będzie naprawdę słabo z tą fedorą to najwyżej będę próbował czegoś innego

2 Likes

Warto znaleźć swoją linuksową niszę :wink:

1 Like