Aktualizacja mongo i wsparcie dla transakcji i innych baz danych

Nadchodzą różne projekty, więc trudno powiedzieć czy będzie na to czas, ale uważam, że warto zacząć poważnie myśleć o:

  • akutalizacji MongoDB do wersji 4;
  • dodaniu wsparcia dla transakcji (również w interfejsie Query);
  • dodaniu wsparcia dla SQLowych baz danych.

Bardzo na plus. Założysz odpowiednie taski? Ja już ostatnio się naklikałem w Sealhubie :smiley:

Widzę w tym sens biznesowy, ale ciężko wyobrazić mi to sobie implementacyjnie. Jedną z największych zalet Sealiousa jest budowanie bardzo złożonych zapytań do bazy, które zapewniają bezpieczeństwo danych i wydajność. Jest to możliwe dzięki temu, że zapytania do Mongo to po prostu obiekty - można je łatwo mutować (w szczególności mongowe agregacje dają nam duże pole do popisu). Jest mi trudno sobie wyobrazić, jak tę zaletę przetłumaczyć na bazę danych, w której zapytania są ciągami znaków (SQL). Być może ma ktoś pomysł, jak to ugryźć?

Mieliśmy kiedyś podejście w kontekście pisania sterownika MySQL dla Sealiousa, możliwe że części abstrakcji po prostu nie da się przenieść.

Dwa pierwsze dodane. Co do ostatniego no to również chyba potrzebne by było spotkanie oraz przeanalizowanie jak robią to inne frameworki. Bo widzę też, że to nie tylko kwestia zapytań, ale również generowania tabel itd.

Natomiast wydaje mi się, że pilniejsze będzie hmmm nadgonienie z rozwojem Cosealiousa (przez ostatni czas prawie cała para szła w Sealiuosa).

2 Likes