Witajcie!

Nazywam się Filip Koperkiewicz, a w Internecie posługuję się nazwą anedroid. Od dziecka interesowały mnie komputery, a w tym roku planuję pójść na studia na UMCS o kierunku informatycznym.

Interesują mnie nowe technologie związane z oprogramowaniem FOSS, szeroko pojętą decentralizacją, federacją, self-hostingiem, small web, etc. Także zagadnienia związane z cyberbezpieczeństwem, kryptografią, prywatnością. Niegdyś byłem wielkim fanatykiem Google, to się jednak zmieniło o 180°. Generalnie trzymam się z dala od Big Tech-u.

Programuję głównie w Pythonie. Choć preferuję tworzenie programów natywnych, na platformę GNU/Linux, technologie webowe nie są mi obce – JavaScript, PHP, MariaDB. Nie znam natomiast żadnego z nowoczesnych frameworków, takich jak React czy Symfony. Ostatnio pracuję nad projektem midutils[1], pozwalającym na przechowywanie plików w izolowanej pamięci i kontrolę dostępu przez aplikacje.

[1] https://git.disroot.org/anedroid/midutils

Wcześniej trochę eksperymentowałem z projektowaniem prostych protokołów sieciowych, a także z projektowaniem wtyczek do Firefoxa. Ta, którą udało mi się ukończyć, dekoduje adresy e-mail[2] na stronach „chronionych” przez Cloudflare przy wyłączonym JS.

[2] https://git.disroot.org/anedroid/cf-deobfuscator

Czasami zajmuję się pisaniem artykułów lub ich tłumaczeniem. Na przykład na swojej stronie utrzymuję listę[3] według mnie ciekawych i godnych uwagi projektów Wolnego Oprogramowania, krótko opisującą każdy z nich i jego najciekawsze featury. Mój ostatni artykuł[4] porusza temat eksperymentalnych systemów operacyjnych.

[3] https://rawtext.club/~faildev_mode/floss.html
[4] https://rawtext.club/~faildev_mode/gemlog/perfect-os-what.html

Chciałbym nauczyć się więcej – w szczególności, dobrego zarządzania projektami, tak abym nie porzucił ich, sfrustrowany napotkanymi problemami i pracy z cudzym kodem, abym mógł wspierać projekty FOSS swoimi commitami.

1 Like

Witaj na pokładzie! :man_technologist:t2:

2 Likes