TIL: Today I Learned

TIL:

u, dobrze wiedzieć. Ale pozostanie nam robić tak jak Prettier każe

1 Like

O ile korzysta się Prettiera :slight_smile:

1 Like

Bawiąc się w NodeJS natrafiłem na problem z CORS i postanowiłem trochę zgłębić temat odnośnie bezpieczeństwa.

2 Likes

Oj, warto to ogarnąć. Już nie raz się potknąłem na CORS-ie :sweat_smile:

1 Like

TIL easing functions cheat sheet dla CSS:

1 Like

TIL, że nie w niektórych najnowszych dystrybucjach Linuxa, jak Fedora 31+, nie działa docker. W każdym razie nie tak po prostu w związku z nadejściem Control Group (cgroup) v2. Tutaj można sobie o tym poczytać

2 Likes

Dzisiaj miałem okazję po raz pierwszy korzystać z komendy run w git bisect.

Napotkałem błąd w ffmpeg i chciałem go zgłosić do ich bug trackera. Na bug trackerze jest napisane, że najlepiej jak da się informację o pierwszym commicie, w którym ten błąd występuje i że można to zrobić za pomocą git bisect. Jednak nie uśmiechało mi się czekanie na kompilację ffmpega dla każdego commita, dlatego przypomniałem sobie o komendzie git bisect run. Ta komenda działa tak, że podajemy jej jako argument skrypt, który zwraca 0 jeżeli commit jest „dobry”, lub 1 jeżeli commit jest „zły”.

Więc skrobnąłem skrypcik w bashu który kompiluje ffmpega z danego commita i sprawdza, czy dany błąd występuje, zostawiłem na noc i udało mi się znaleć psującego commita :3 #8676 (Concat demuxer prefixing the first input file path with "i") – FFmpeg :muscle:

4 Likes

TIL, przy klonowaniu partycji manjaro na inny dysk i przenoszeniu go na inną maszynę wystarczy zreinstalować gruba, aby wszystko zadziałało: https://wiki.manjaro.org/index.php?title=GRUB/Restore_the_GRUB_Bootloader

1 Like

TIL o istnieniu rga - command-linowego narzędzia do wyszukiwania danego regexa w różnych typach plików

3 Likes

Wow! Szkoda, że na wykresach z szybkością działania autor nie dodał liczb na osiach :wink: ale jeśli to rzeczywiście tak zmyślnie działa, to robi wrażenie.

TIL, że OMG, można otwierać linki z numerem telefonu z desktopu na komórce za pomocą KDE Connect <3

image

2 Likes

TIL, w nowym FF można łatwo inspectować animacje:

Peek 2020-06-04 09-20

2 Likes

TIL o istnieniu git-filter-repo - narzędziu, które pozwala m.in:

  • elegancko usuwać pliki z historii repozytorium (spróbuję użyć tego żeby usunąć node_modules z historii Sealiousa! :sweat_smile:)

  • przenieść katalog z plikami z jednego repo do drugiego, razem z historią tych plików

TIL o fladze -X w poleceniu ssh. Dodanie jej do komendy sprawia, że instrukcje serwera x11 są przekierowane do mojej maszyny i pokazywane w kontekście mojego własnego window managera, więc np. mogę odpalać graficzne aplikacje na rpi, ale kazać im wyświetlać się u mnie:

1 Like

TIL że w Firefoksie można ustawiać breakpointy na pobranie i zmianę wartości w obiekcie

2 Likes

TIL o istnieniu “Live path effects” w Inkscape, które pozwaliaja na takie cuda, jak np. nakładanie precyzyjnych wymiarów na grafikę:

2 Likes

Spróbowałem odpalić minecrafta z raspberry-pi i nie udało się :thinking:

A inne programy przechodzą?

Tak, np. chromium-browser czy pcmanfm się odpalają, ale mam wrażenie, że te X-y działają kompletnie poza moimi.