Mapping trip - 22 września 2019

Chciałbym zorganizować Mapping Trip :world_map: - wycieczkę, której celem jest zbadać jakiś obszar i na podstawie naszych obserwacji aktualizować OpenStreetMap.

O co chodzi?

OpenStreetMap to dostępna dla wszystkich baza danych geograficznych - korzysta z niej m.in. mapa na ich głównej stronie oraz aplikacje do nawigacji, jak np. OsmAnd. Jest znacznie bardziej dokładna od powszechnie znanych Google Maps:


Dzięki temu nadaje się w szczególności dobrze do nawigacji pieszej i rowerowej.

OSM zawdzięcza swoją dokładność jej użytkownikom. Ta baza jest jak Wikipedia - każdy może ją edytować. Można to robić na ich stronie głównej, przy użyciu zdjęć satelitarnych, lub za pomocą aplikacji mobilnych (np. cudownie zgamifikowane StreetComplete, czy zaawansowane Vespucci), dokonując tzw. wizji lokalnej. (przy odrobinie wysiłku można nawet zarabiać na tym BTC :wink:

Czym jest mapping trip

Mapping trip to wycieczka (piesza/rowerowa/pociągiem?), w trakcie której za pomocą urządzeń mobilnych udoskanalamy dane w OSM. Jest wymówka aby ruszyć się z domu i przy okazji zrobić coś pożytecznego :wink:

Ankieta

Dużo szczegółów pozostaje do dogadania, ale:

Czy jesteś zainteresowany/a udziałem w mapping tripie?

  • tak
  • nie
0 voters

Z góry dzięki za odpowiedź :wink: Może uda się zebrać drużynę :smiley:

1 Like

Super pomysł! Wszystko zależy od terminu ofc, ale myślę, że taki rajd mógłby być z korzyścią i dla ciała, i dla ducha :slight_smile:

1 Like

@mzgw wpadła na pomysł, aby przy okazji zrobić małe Sprzątanie Ziemi - wziąć rękawiczki, worki i poprawić nie tylko dokładność map, ale także czystość naszych okolic :muscle:

Kiedy Wam pasuje? Sprzątanie jest opcjonalne jak ktoś nie chce :wink:

  • 22 września (niedziela) 11:00-14:00
  • 22 września (niedziela) 14:00-17:00
  • 28 września (sobota) 17:00-19:00 (po sealhathonie)
  • 4 października (piątek) 17:00-19:00

0 voters

Odpowiedzi udzielajcie proszę do piątku 2019-09-20T21:59:00Z. Oczywiście proszę abyście zaznaczali tylko terminy, które macie wstępnie zarezerwowane. Potencjalne remisy rozstrzygnie Wyrocznia korzystając z tokena z 2019-09-21 00:00

A mamy jakiś pomysł gdzie się wybieramy?

1 Like

Myślę, że możemy podziałać lokalnie na Łazarzu/Jeżycach - jest dużo do mapowania :wink:

Zaczniemy w coworku, gdzie ustawilibyśmy konta i aplikacje, a potem wyruszamy w teren

Może macie jakieś propozycje odnośnie konkretnych obszarów do zmapowania/wysprzątania? :slight_smile:

heh. akurat się tak złożyło że, nie wiedząc o Waszym pomyśle, jakiś czas temu poczułem się wolny czasowo wracając z Kampusu Morasko i wziąłem odpaliłem Vespucciego i zmapowałem parę ścieżek przez las i mostków przez Różany Potok między Kampusem Morasko a osiedlem Batorego (czyli właśnie obszarów na screenach)

ale tak żeby planowo, a nie tak “przy okazji jak się uda”, się wybrać i mapować… wtedy się akurat złożyło że miałem trochę baterii w telefonie a kabel USB-C do power banka jakoś nawet wyjątkowo znośnie się zachowywał… jakbym w końcu wymienił baterię w telefonie lub telefon to może

2 Likes

Cześć @mkf :wave: Witamy na naszym forum :smiley:

Super, że zmapowałeś te ścieżki - takie detale są bardzo cenne i wyróżniają OpenStreetMap pośród innych internetowych map :wink: Czy korzystałeś ze śladów gpx?

No i zapraszam do udziału w mapping tripie :smiley:

1 Like

korzystałem ze śladów gpx, zrobiłem je w apce Vespucci i od razu w apce Vespucci, w tramwaju, wyrysowałem i wysłałem ścieżki

1 Like

Wygrał termin 2019-09-22T12:00:00Z :slight_smile: Spotkajmy się w Coworku o 13:45 - poinstalujemy odpowiednie aplikacje i pozakładamy konta gdzie trzeba.

Proszę abyście wzięli ze sobą:

  • smartfony,
  • powerbanki (jeżeli macie),
  • worki na śmieci, rękawiczki (do sprzątania :earth_asia:)

Do zobaczenia :muscle:

Pierwszy mapping trip zakończony! Udział wzięli w nim @kuba-orlik i @bartosz-gordon. Pogoda bardzo nam dopisała! :sun_with_face:

Mapowaliśmy przez około 2h. Razem nanieśliśmy 295 edycji (Kuba: 133, Bartek: 162). ~150 edycji na godzinę :muscle:

Uzupełniliśmy brakujące na mapie chodniki i dodaliśmy szczegóły (punkty usługowe, drzewa, kosze na śmieci, latarnie) w okolicach ulic Sienkiewicza, Mickiewicza, Wawrzyniaka, Dąbrowskiego.

Wybrane changesety z wczorajszego tripa:

Dzięki @bartosz-gordon!

Mi osobiście bardzo się podobało i czuję się zmotywowany do organizowania kolejnej edycji.

5 Likes